Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

ZASOBY MUZEALNE

Zasoby muzealne to przede wszystkim kolekcje malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej i wszelkich przedmiotów związanych z materialnymi wytworami kultury. W skład kolekcji wchodzą nieraz całe obiekty architektoniczne i obiekty zabytkowe – często będące historycznym miejscem przechowywania zbiorów. Jest to grupa o bardzo zróżnicowanym charakterze. Instytucje gromadzące i udostępniające muzealia, ze względu na niepowtarzalny charakter kolekcji, mogą gromadzić pewne ilości druków zwartych, dokumentów i materiałów audiowizualnych, podobnie jak instytucje zajmujące się gromadzeniem innych rodzajów zasobów. Tak wielkie zróżnicowanie obiektów, odmienne cele działań digitalizacyjnych i strategii udostępniania poszczególnych elementów zasobu nie zwalniają jednak z obowiązku stosowania standardów przyjętych dla danego rodzaju obiektu. 

Zadaniem instytucji gromadzących i udostępniających muzealia, którymi są najczęściej muzea, galerie i pinakoteki, jest udostępnienie informacji o przechowywanym zasobie, ale przede wszystkim możliwie jak najlepsza ekspozycja zdigitalizowanego zasobu.

Udostępnianie metadanych zasobów muzealnych zgromadzonych w elektronicznych systemach inwentarzowych jest pożądane dla szybkiego przepływu informacji naukowej i zapewnienia możliwości sprawnej współpracy pomiędzy instytucjami. Wierne odwzorowanie wartości estetycznych w przypadku zasobów muzealnych jest niezwykle trudne ze względu na charakter obiektów. W przypadku tej kategorii zasobów celem jest prezentacja możliwie najdokładniejszego wizualnego zapisu obiektu, uwzględniającego jego pełną charakterystykę. Konieczność oddania zależności przestrzennych w digitalizowanych obiektach i potrzeba zachowania wierności kolorystycznej powodują, że jest to najbardziej wymagający element działań digitalizacyjnych.

W odniesieniu do zasobów muzealnych nie można mówić o jednym standardzie digitalizacji wspólnym dla każdego typu zbioru muzealnego, lecz należy zindywidualizować podejście w przypadku digitalizacji poszczególnych kolekcji. Konieczność precyzyjnej rejestracji barwy obiektów i występujących w nich zależności przestrzennych zmusza do wykorzystania najbardziej zaawansowanych technik digitalizacyjnych – techniki 2D o wysokim poziomie zarządzania barwą oraz trójwymiarowych technik pomiarowych.

Centrum Kompetencji dla zasobów muzealnych jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL