Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

ZASOBY BIBLIOTECZNE

Zasoby biblioteczne niosą ze sobą stosunkowo najmniejszą liczbę komplikacji. W ich skład wchodzą „wydawnictwa zwarte lub ciągłe oraz zbiory specjalne”, a więc przede wszystkim książki i czasopisma, ale również wydawnictwa okolicznościowe, księgi pamiątkowe, materiały konferencyjne itp. Występują one, z nielicznymi wyjątkami, w dużej liczbie kopii. Celem instytucji gromadzących i udostępniających ten typ zasobów (są to przede wszystkim biblioteki) jest udostępnianie treści.

W przypadku zasobów bibliotecznych jednemu tytułowi publikacji powinna odpowiadać jednostka tekstu  dostępna w internecie. Format udostępnianych danych powinien umożliwić łatwe odczytanie treści, a udostępnianie zasoby opatrzone właściwymi metadanymi, które w większości są już zebrane w wewnętrznych katalogach instytucji udostępniających.

W przypadku bibliotek wskazane jest tworzenie pracowni digitalizacyjnych funkcjonujących przy największych krajowych księgozbiorach. Ze względu na zbliżony charakter digitalizowanego materiału (druki zwarte o zbliżonych rozmiarach) możliwa jest daleko idąca automatyzacja procesu. Dobry stan zachowania skanowanych obiektów i potrzeba uzyskania materiału o wysokim kontraście pozwalają na zastosowanie skanerów o stosunkowo niskich parametrach optycznych.

Największym wyzwaniem digitalizacji zasobów bibliotecznych jest stan prawny dzieł, co do których nie wygasły jeszcze prawa autorskie.

Centrum Kompetencji dla zasobów bibliotecznych jest Biblioteka Narodowa.

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL