Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

 

ZABYTKI

Zabytki stosunkowo niedawno znalazły się w kręgu zainteresowań specjalistów od digitalizacji. Wpływ miał na to szczególnie rozwój technik odwzorowania trójwymiarowego. Początkowo digitalizację kojarzono jedynie z odwzorowaniami płaskimi więc wydawało się że cztery podstawowe rodzaje zasobów są w stanie objąć całość dziedzictwa kulturowego. Dziś wiemy już, że jest inaczej.

Problemem z zabytkami jako typem zasobu jest to, że są one niezwykle zróżnicowane. Z jednej strony w tej kategorii umieszcza się pomniki czy zabytki archeologiczne, z drugiej np. kolekcje prywatne. Tu pojawia się następny kłopot. Ich właściciele czy dysponenci nie są wcale do tego zobowiązani. Specyfika zasobu zabytków powoduje także, że wartość i wyjątkowość tych obiektów, wciąż nierzadko pełniących różne funkcje użytkowe, umyka ludziom, zapominają, że mają doczynienia z zabytkami. Ich digitalizacja jest tak ważna, ponieważ pozwala dostrzec wyjątkowość zabytków jako części naszego dziedzictwa kulturowego.

Cyfrowym odwzorowaniom zabytków musi towarzyszyć bogaty zestaw metadanych, a w przypadku zabytków nieruchomych - ich dane lokalizacyjne. Opublikowanym informacjom o zabytkach powinny towarzyszyć ich cyfrowe wizerunki (w miarę technicznych możliwości stanowiące jak najwierniejsze ich odwzorowanie).

Bardzo duża różnorodność zabytków, podobnie jak muzealiów, uniemożliwia przyjęcie jednego standardu digitalizacyjnego. W przypadku zabytków nieruchomych najlepszą w tej chwili formą gromadzenia informacji o zasobie są geoprzestrzenne bazy danych umożliwiające prezentowanie nie tylko danych opisowych, ale również modeli przestrzennych. Także przy tworzeniu cyfrowych wizerunków zabytków, w zależności od jednostkowego charakteru obiektów, właściwe będzie stosowanie różnych ścieżek digitalizacyjnych. W wielu przypadkach potrzebne jest stosowanie zaawansowanych technologicznie metod digitalizacji (m.in. wykonywanie zdjęć wysokorozdzielczych oraz modeli konstruowanych w oparciu o techniki pomiarowe 3D).

Centrum Kompetencji dla zasobów zabytkowych jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

WYSZUKAJ

ZAPYTAJ

formularz kontaktowy

banner prezentacji

KONTAKT: DEPARTAMENT MECENATU PAŃSTWA: TEL: 22 42-10-512, E-MAIL: DIGIT@MKIDN.GOV.PL